Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Karkonosze

Karkonosze noclegi

Najwyższa partia Sudetów to Karkonosze – jedyny masyw którego szczyty wykraczają ponad 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej – to około 36 kilometrów, szerokość to 8-20 km, natomiast powierzchnia około 650 km².

Niestety do Polski należy zaledwie niecałe 30 procent – to znaczy mniej więcej 185 kilometrów kwadratowych. Szczęśliwie, dzięki układowi z Schengen, można łatwo zwiedzać także większą, czeską część tego masywu, mimo to należy pamiętać, iż szczytami Karkonoszy biegnie granica czesko – polska – aby ją przekroczyć wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty albo paszport. Karpacz oraz Szklarska Poręba to dwa miasta, z jakich najwygodniej odwiedzać Karkonosze.

Zasadniczy materiał Karkonoszy to granit, występujący w kilku gatunkach. Procesy erozyjne formują specyficzne pęknięcia – ostre oraz strome, wykształciły się także w tej okolicy specyficzne dla tych gór – skałki – malownicze, niezakryte glebą ani roślinnością formacje skalne. Jest ich więcej niż sto pięćdziesiąt grup, poniektóre dość znaczne – przykładowo Pielgrzymy, inne mniejsze, ich nazwy nawiązujące do ich kształtu – Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki, Końskie Łby, Bażynowe Skały.

Najbardziej znanym szczytem jest bezsprzecznie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Sudetów przewyższający okolicę o 200 m zapewnia przepiękne krajobrazy – to co ujrzymy zależy wyłącznie od warunków widzialności. Króluje tutaj wyjątkowo surowy, alpejski klimat – średnioroczna temperatura oscyluje około zera, a pokrywa śnieżna niejednokrotnie zalega przez siedem miesięcy, opad śniegu zdarza się nawet w lecie. Na Śnieżce znajduje się obserwatorium meto IMGiW, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. W dole, u podnóża Śnieżki leży Karpacz – największe miasto turystyczne w okolicy.

Następną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) (http://www.karkonosze.pl/szrenica)- „winna” temu jest Szklarska Poręba, niesłychanie chętnie wizytowana przez urlopowiczów – z miejscowości łatwo spostrzec charakterystyczny grzbiet Szrenicy. Z tej miejscowości wiodą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką i Szrenicę, można też dostać się tam wyciągiem. W obu tych miejscach działają schroniska górskie. Kolejne wysokie szczyty – przewyższające Szrenicę, jednakże nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Karkonoszy.

Karkonosze to też kaskady wodne – dwa najbardziej słynne – oba w sąsiedztwu turystycznego miasta Szklarska Poręba – to Kamieńczyka i Szklarki. Kaskada Szklarki, wysoka na 13 metrów, położony jest nieopodal szosy nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to tradycyjny cel wycieczek oraz miejsce w którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 metrów) wodospad Sudetów – w to miejsce trudniej dotrzeć – jednakże nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – wchodzą tam nawet kilkuletnie dzieci.

Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów turystycznych szlaków zróżnicowanych zarówno pod względem długości jak i poziomu trudności. Łączą się one z okolicznymi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę gastronomiczną, turystyczną i noclegową.

Spędzając wczasy w górach, większość z nas wybiera się na wycieczki. Idąc w góry trzeba jednak pamiętać, że gwałtowne zmiany pogody to tutaj zasada. Odczuwalna jest również zmiana temperatury razem z wysokością, a na wierzchołkach nagminnie występują chmury, zamglenia oraz wieją mocne wiatry. Karkonosze są ładne przez 12 miesięcy w roku, najwygodniejszym jednakowoż okresem do wycieczek po nich są sierpień, wrzesień i październik.

Polecamy serwis www.karkonosze.pl – Karkonosze od A do Z!

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem