Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Góry Izerskie

Góry Izerskie

Góry Izerskie są zachodnią część Sudetów. Masyw Gór Izerskich położony jest na granicy między Czechami a Polską, od Karkonoszy rozdziela go Przełęcz Szklarska, w pobliżu najwyżej położonej stacji kolejowej u nas – Szklarskiej Porębie – Jakuszycach.

W polskiej części położone są dwa równoległe masywy – Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) a także Grzbiet Kamienicki z Kamienicą (973 m n.p.m.). Grzbiety te rozdzielone są nizinami rzek: Małej Kamiennej i Kwisy. Tymi dolinami biegnie również Sudecka Droga – komunikująca górskie miejscowości turystyczne Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój, z modnym wśród wczasowiczów Zakrętem Śmierci – punktem widokowym w sąsiedztwie Szklarskiej Poręby.

Spośród szczytów trzeba jeszcze wypunktować choćby Stóg Izerski (1107 m n.p.m.), da się go zdobyć nowoczesną koleją gondolową ze Świeradowa, zlokalizowano w tym miejscu także schronisko. W niewielkiej odległości znajduje się leżący na granicy Smrek (1124 m n.p.m.). Dalej, na południowy wschód na Izerskiej Hali, niedaleko Sielnej Kopy (888 metrów n.p.m.) znajduje się kolejne schronisko – Chatka Górzystów, zaś niedaleko Granicznika (870 metrów) umieszczono Stację Turystyczną Orle. Więcej informacji o schroniskach w Górach Izerskich na stronie: www.swieradow.pl/okolica/21/schroniska_w_gorach_izerskich

Góry Izerskie oczywiście wskutek tego, że nie są nadmiernie wysokie są łatwiejsze do wędrówek i prawie każdy zdoła się po nich poruszać, nawet bez szczegółowego przygotowania. Wytyczono w tej okolicy również wiele tras rowerowych – o różnorodnym poziomie trudności i długości. Obok Jakuszyc – części wypoczynkowego miasta Szklarska Poręba – na Jakuszyckiej Polanie rozplanowano masa tras narciarstwa biegowego – organizowany jest w tej okolicy również sławny Bieg Piastów. Ciekawostką są trwające kilka dni zawody psich zaprzęgów.

O ile zatem, ktoś ma chęć zachwycać się urokami Gór Izerskich ma do wyboru, decydując się na wczasy w górach, poza małymi wioskami, 2 górskie miasta turystyczne: Świeradów Zdrój oraz Szklarska Poręba. W którejkolwiek spośród nich, bez problemu wynajdzie dopasowany nocleg, jakiego dobór, tak naprawdę, limitują tylko nasze wymagania tyczące się wygody i dyspozycji naszych kont bankowych. Świeradów zdaje się trafniejszym miejscem jeśli mamy chęć zwiedzać jedynie okolice Gór Izerskich – o ile z kolei planujemy także wycieczki w Karkonosze – odpowiedniej wybrać Szklarską Porębę.

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem