Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój uzdrowisko

Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa leżąca dosyć wysoko (pomiędzy 450-710 m n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim w Górach Izerskich. Świeradów Zdrój położony jest w pobliżu czeskiej i niemieckiej granicy, w sąsiedztwie miast: Jelenia Góra, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Stąd blisko także do czeskiego Liberca bądź Görlitz w Niemczech.

Świeradów Zdrój – to również miejscowość uzdrowiskowa, świeradowskie zdroje z radonem oddziaływają na przemiany komórkowe i procesy enzymatyczne,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i umacniają tkankę nerwową. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Dawny budynek uzdrowiskowy – Dom Źródlany z XVIII w. spłonął i w tym samym miejscu, pod koniec XIX-tego w. zbudowano budynek Domu Zdrojowego – który możemy podziwiać po dziś dzień. Najatrakcyjniejsza jest unikalna Hala Spacerowa – to długa na 80 metrów przeszkolona, zadaszona hala, o konstrukcji z modrzewia, obficie zdobiona, z niedużą sceną, odbywa się na niej wiele koncertów. W tej hali jest źródło z pijalnią wód – szczawy radonowo-żelaziste. W sąsiedztwie Domu Zdrojowego znajduje się, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy.

Prócz kuracyjnego charakteru Świeradów Zdrój to doskonałe miejsce do wypraw w Góry Izerskie. Leżący najbliżej szczyt to Izerski Stóg (1107 m) – umiejscowione jest na nim górskie schronisko. Można na niego trafić idąc jednym ze szlaków turystycznych czy też wjechać nową Gondolową Koleją, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie. Kolej Gondolowa działa cały rok, przewożąc zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych. Blisko Izerskiego Stogu leży wierch Smrek (1124 metrów). Z tego miejsca warto wybrać się bardziej na wschód, na Halę Izerską do innego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój zimą zaprasza na narty. Za pomocą kolejki gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a w tym miejscu na narciarzy oczekuje trasa narciarska o długości 2500 m, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana a po zachodzie słońca – oświetlona. W sąsiedztwie nie brak też krótszych stoków i tras oraz łatwiejszych . Funkcjonuje tu również dużo tras narciarstwa biegowego.

W ostatnim czasie Świeradów Zdrój i Góry Izerskie stały się „Mekką” kolarstwa górskiego. Urządzonych jest tutaj wiele szlaków rowerowych, mają miejsce konkursy zjazdu po zboczu, MTB, maratony rowerowe bądź zawody BMX.

Gdy ktoś chce zobaczyć Góry Izerskie, to wybór Świeradowa Zdroju jako bazy wypadowej to doskonałe wyjście. W mieście działa mnóstwo restauracji kafejek, barów, natomiast noclegi w Świeradowie Zdroju to bogata propozycja hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów wczasowych. Nie brak też ekonomiczniejszych kwater i pokoi.

Polecamy portal o Świeradowie: http://www.swieradow.pl

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem