Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Mrzeżyno

Mrzeżyno

W średniowieczu dostęp do morza był niesłychanie znaczący. Trzebiatów dysponował nim poprzez rzekę Rega. Prawdopodobnie w okolicy dzisiejszego Mrzeżyna znajdowała się ówczesna latarnia morska Regoujście.

Miejscowy port rozwijał się tak dynamicznie, że kołobrzescy mieszczanie, obawiając się jego konkurencji w połowie XV w. zatopili u wejścia do portu statki z kamieniami, tak aby go zagrodzić. Jednak mieszkańcy Trzebiatowa postanowili uzyskać z powrotem dostęp do Bałtyku i już rok po tym wydarzeniu przekopali nowe, krótsze ujście rzeki Rega do morza. Równocześnie utworzono nowy port a także osadę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Po dziś dzień z portu korzystają miejscowi rybacy. Na nieszczęście wejście do portu dysponuje nieprawidłowym układem falochronów i tworzą się tutaj mielizny. Do portu mogą wpływać tylko jednostki o zanurzeniu do dwóch metrów. Funkcjonuje w tym miejscu również nabrzeże jachtowe, które zdoła przyjąć aż 40 łodzi. Z portu można też wypłynąć w rejs wycieczkowy po Bałtyku.
Mrzeżyno dosyć wcześnie rozpoczęło aktywność letniskową. Pierwszy Dom Zdrojowy rozpoczął działanie na początku XIX wieku, a w 1840 roku Mrzeżyno było już znanym nadbałtyckim kąpieliskiem. Na dodatek w 1912 r. poprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa – co także przyczyniło się do wzmożenia ruchu turystycznego. Do dzisiaj wiele wczasowiczów planując noclegi nad morzem postanawia wybrać Mrzeżyno.
Piaszczysta plaża w Mrzeżynie rozdzielona jest Regą na kąpielisko zachodnie oraz wschodnie. Na kąpielisko wschodnie prowadzi 5 zejść – w tym 2 przystosowane dla niepełnosprawnych – za to na zachodnią plażę można dotrzeć przy falochronie zachodnim. Tutejsze władze rewelacyjnie dbają o higienę plaż skutkiem tego kąpielisko wielokrotnie nobilitowane było Błękitną Flagą.
Mrzeżyno kreuje się jako miejsce wakacyjnego odpoczynku skierowane przeważająco dla rodzin z dziećmi. Okoliczne lasy sprzyjają spacerom, jeździe na rowerze. Na rzece Rega odbywają się spływy kajakowe. W Wakacje funkcjonuje tu wesołe miasteczko – ukochana atrakcja dzieci. Funkcjonuje tu dużo lokali gastronomicznych, a na bazę turystyczną składają się przeważnie ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy wczasowe oferujące kwatery oraz pokoje w Mrzeżynie. Są tutaj też wiele kempingów oraz pól namiotowych.

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem