Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe są częścią Sudetów i położone są między miejscowościami: Kudowa Zdrój, Radków i Polanica-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Pod względem budowy geologicznej, Góry Stołowe sformowane są z piaskowców i margli ułożonych poziomo – są płaskie, jak olbrzymi stół – stąd też ich nazwa.

Nie są to góry wysokie – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m. Mimo niezbyt dużej wysokości, pasmo to jest widoczne z oddali, jako skalny blok przewyższający okolicę, porośnięty lasem iglastym.

Za sprawą budowy ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce z domieszka margli) – wytworzyły się charakterystyczne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znany jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w masywie Skalniaka. To to obszar o powierzchni mniej więcej 22 ha, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tutaj wąwozy i szczeliny o o ścianach wysokich na 6 – 11 metrów – gdzieniegdzie szerokość szczelin to tylko kilkadziesiąt cm. Błędne Skały były również planem filmowym. Kręcono tutaj sceny do Opowieści z Narnii, a wcześniej do Przyjaciela Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze umiejscowiony jest punkt widokowy, z jakiego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 metrów n.p.m., wierzchołek w Górach Stołowych. Choć nie jest to stereotypowy szczyt – gdyż jest płaski – kwalifikowany jest do Korony Gór Polskich. W rejonie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne doprowadziły do powstania dziwnych form skalnych wyglądem przypominające zwierzęta – najsłynniejsze to Małpolud, Kwoka lub Wielbłąd – oraz wąskich, głębokich szczelin, wąwozów – na przykład Piekiełko (wąwóz o długości mniej więcej 100 metrów). Na Szczeliniec można dotrzeć krętym szlakiem pochodzącym z początku XIX stulecia – składa się na niego niespełna 700 schodów – i tylko z niewielkimi modyfikacjami służy już mniej więcej dwa stulecia. Szczeliniec leży na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie wakacyjnym wejście na niego jest płatne.

Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on niewiele niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – jest zamknięty dla wędrowców.

Góry Stołowe są dobrze przygotowane do wizyty wędrowców. Jest tu w przybliżeniu 100 kilometrów tras turystycznych. Na Szczelińcu Wielkim działa schronisko turystyczne. Poza tym, Góry Stołowe położone są przy głównej drodze krajowej nr 8 łączącej Wrocław i Kudowę. Orientacyjne odległości z okolicznych miejscowości: Duszniki-Zdrój, Kudowa – ok. 10 km, Polanica-Zdrój – ok. 17 km. W dzielnicy Dusznik – Zieleńcu działa Ośrodek Narciarski Zieleniec – chętnie odwiedzany przez mieszkańców Wrocławia i okolic.

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem