Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Woliński Park Narodowy

Woliński Park NarodowyWoliński Park Narodowy jest jednym z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Park położony jest na wyspie Wolin, rozciąga się od Międzywodzia na krańcach wschodnich, przez Wisełkę, Międzyzdroje aż po granice Świnoujścia na zachodzie, zawiera on także, oprócz obszaru lądu, przybrzeżną strefę Bałtyku o szerokości 1852 m.

Terytorium parku to głównie piękne lasy mieszane bukowo-dębowo-sosnowe, buczyny , oraz lasy olchowe – przeważnie nad jeziorami. Park ten słynie też ze wzniesień morenowych, których wysokość dochodzi do sześćdziesięciu metrów n.p.m., tymczasem najwyższe spośród nich to: najwyższy – Grzywacz (115 metrów n.p.m.), Gosań  (95 m n.p.m.) czy Lelowa Góra (prawie 90 m n.p.m.). Specyficznym dla tej strefy jest skarpowe wybrzeże, które poza umocnieniami w okolicach Kawczej Góry (wschodnie rejony miejscowości Międzyzdroje) – to naturalnie formowane przez morze. Przeciętnie morze zabiera rok rocznie 80 cm – 2 m klifu.

Obszar Parku zawiera także niemało jezior np Domysłowskie, Warnowskie, Czajcze, Koprowo, Grodno bądź jezioro Turkusowe – którego nazwa pochodzi od zielonej barwy – to resztki zalanego wyrobiska kredy.

Woliński Park Narodowy powstał naturalnie nie jedynie po to żeby uratować niepowtarzalny krajobraz – ochrania się tutaj aż 54 gatunki flory np widłaki, długosza królewskiego, pajęcznicę liliowatą bądź znanego prawie każdemu mikołajka nadmorskiego. Park to dodatkowo miejsce występowania przedstawicieli fauny – zwłaszcza ptaków – powyżej 200 gatunków razem z znakiem parku – największym występującym u nas drapieżnikiem – orłem bielikiem. Ssaki nie występują w takiej ilości, bardzo rzadko można natknąć się w tej okolicy na morskie ssaki fokę szarą oraz morświna. Atrakcją parku jest Pokazowa Zagroda Żubrów (1,5 km od Międzyzdrojów, około piętnaście kilometrów od miasta Świnoujście) – to dodatkowo miejsce dochodzenia do zdrowia innych gatunków zwierząt, w odrębnych zagrodach znajdują się: dziki, jelenie oraz orły bieliki. Po rekonwalescencji, zwierzęta te wypuszczane są na wolność. By lepiej poznać ten park i jego lokatorów warto udać się do Międzyzdrojów do Muzeum Przyrodniczego, przy Dyrekcji Parku.

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem