Łukęcin noclegi, informacje, atrakcje, wczasy w Łukęcinie

Karpacz

Karpacz noclegi

Dzieje Karpacza łączą się nierozłącznie z pobliskimi Kowarami. Potrzebowały one duże ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był dostarczany poprzez smolarzy (nazywanych kurzakami) na terenie współczesnego Karpacza. Takie były zalążki miejscowości Karpacz.

W XVII-tym stuleciu, w miejscowości rozpoczęli osiadać uciekinierzy z Czech. Dużą część z nich stanowili Laboranci – trudniący się sporządzaniem leków z ziół. Za ich sprawą Karpacz począł się rozrastać. Z czasem nasila się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, tworzą się nowe zawody – górski przewodnik i nosiciel lektyk – dla co zamożniejszych pielgrzymów.

Zlokalizowany u podnóża uroczych Karkonoszy z panującą nad otoczeniem Śnieżką – najważniejszym szczytem – Karpacz szybko stał się miejscowością wypoczynkową. Przełom XIX oraz XX wieku to rozbudowa kolei, a z nią postęp rozwoju miasta. Karpacz to także ośrodek sportów zimowych – narciarstwa, saneczkarstwa – już na początku XX w. urządzane były tutaj pierwsze turnieje. W tamtym czasie pobudowano tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek.

Oprócz odpoczynku w górach i korzystania z wyciągów oraz stoków narciarskich, Karpacz zapewnia mnóstwo innych ciekawostek. Najbardziej popularnym zabytkiem jest bez wątpienia Świątynia Wang. To zupełnie drewniana konstrukcja bez wykorzystania metalowych gwoździ. Wykonana została w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII w. W poł. XIX wieku rozebrano go i przewieziono do Szczecina. Miał stanąć w berlińskim muzeum, ale finalnie wylądował w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, dodatkowo zabezpiecza ona świątynię przed zstępującymi ze Śnieżki intensywnymi wiatrami.

Dzieci z kolei, uraduje nietypowe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego umiejscowiono Muzeum Zabawek. Zasadniczy zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki oraz lalki z wielu krajów świata. Zebrane są one w gabloty ręcznie malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na pierwszym piętrze znajduje się powierzchnia na ekspozycje czasowe.

Co prawda dzisiaj, nie da się dotrzeć do Karpacza koleją, pomimo tego miasto ma odpowiednie połączenie autobusowe i łatwo dojdziemy do niego swoim autem. Na miejscu oczekuje różnorodna baza gastronomiczna i potrafiąca zaakceptować kilkanaście tysięcy urlopowiczów baza noclegowa. Tymczasem noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymogów a także możliwości ekonomicznych wszelkiego urlopowicza. Od elitarnych hoteli i apartamentów, przez pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe po stosunkowo tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

Polecamy serwis poświęcony Karpaczowi: http://www.karpacz.com.pl

Polecamy:

Pokoje Gościnne OSKARŁukęcin Pokoje Gościnne Oskar

Pokoje nad Morzem

wczasy

Dziwnów serwis turystyczny

Dziwnów nad morzem

Rewal nad morzem

Rewal nad morzem